GOŁDAPSCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZEZ NOWĄ METODĄ OSZUSTWA „ NA BLIK -A”

Pojawiła się nowa metoda wyłudzania pieniędzy „Na BLIK-a”. Gołdapscy policjanci ostrzegają przed udostępnianiem kodów, szczególnie za pośrednictwem komunikatorów portali internetowych i społecznościowych oraz podczas zakupów online. Zachowajmy szczególną ostrożność przy jakichkolwiek transakcjach finansowych.
Oszuści nie znają granic w swojej pomysłowości. Wymyślają kolejne, coraz to nowsze metody w celu wyłudzenia pieniędzy. Dlatego też policjanci ostrzegają, aby korzystając z internetu być czujnym i zachować szczególną ostrożność, gdyż przestępcy mogą ukraść nam pieniądze z konta bankowego, mogą również dokonać kradzieży naszych danych, którymi posługują się w celu wyłudzenia pieniędzy od rodziny czy znajomych, lub też do zaciągnięcia np. kredytów.

Nowy mechanizm działania oszustów „Na BLIK-a” polega na tym, że włamują się na konto wybranej przez siebie ofiary na portalu społecznościowym i za pomocą komunikatora np. messengera wysyłają z niego wiadomości do kilku bądź kilkudziesięciu znajomych prosząc o dokonanie wpłaty pieniędzy tłumacząc się jakąś potrzebą. Później proszą o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu, lub np. zapłacą za zakupy. Niczego nie podejrzewająca ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu lub rodzinie, a w rzeczywistości trafiają one do przestępców.

Ofiarą można również paść robiąc zakupy przez internet. Sprzedający nie podają wówczas numeru konta a po podaniu kodu BLIK obiecują natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Sprzedawca jest wtedy całkowicie anonimowy, a niczego nieświadomy kupujący jest przekonany, że po udostępnieniu kodu, towar zostanie szybko do niego wysłany.

Policjanci apelują !!!

W żadnym wypadku nie należy wysyłać kodu BLIK znajomym czy członkom rodziny bez wcześniejszego upewnienia się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!
Każdego sprzedającego poproś o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdź paczkę.